A Kalocsai Múzeumbarátok Köre
Közhasznúsági tevékenysége a 2011. esztendőben
2011. december 31-én 166 rendes tagja volt körünknek. 3 tagtársunkat gyászoljuk: Baranyi Pál (2011. január 26.), Székely László (2011. március 21.), Kressin Herbert (2011. május 17.).
2011. február 23-án tartottuk tisztújító közgyűlésünket. A tagság három évre újraválasztotta a vezetőséget. Az Ellenőrző Bizottsági tagságáról lemondott Dániel Géza helyett Katus Gabriellát választották tagnak.
A Múzeumi Hírlevél IX. évfolyamából egy számot adtunk ki – 2011. január 28.
A Nemzeti Civil Alapprogram a 2011-ben megszűnt, így csak töredék támogatást kaptunk. Ez az összeg beruházásra már nem volt elegendő.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja költségéből adtuk ki az 1 %-os kampány kártyanaptárát. A régészet és az élet, valamint A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán című programok meghívójának része lett a 2012. évi naptár.
Az 1%-ok felajánlásából 49.196.- forintot kapott a kör, melyet a Rekviem a parasztságért című könyvünk kiadására költünk.
Megvalósult programjaink
1. 2011. február 23 – 2011. évi tisztújító közgyűlés
2. 2011. március 14. – 48-as vacsora. Ebben az esztendőben fogadtuk a Kulai Népkör tagjait. Fáklyás felvonulás keretében megkoszorúztuk a Negyvennyolcasok terén Petőfi Sándor és Kossuth Lajos szobrát, s egy XIX. századi szokást felelevenítve, kivilágítottuk a múzeum ablakait. A város lakói közül többen is csatlakoznak ezen felhívásunkhoz.
A Negyvennyolcasok terén Romsics Erzsébet szavalta el Petőfi Sándor szobra előtt a Nemzeti dal című verset, majd a Jóbarátok Férfikar és a Kulai Bartók Béla Kamarakórus közreműködésével elénekeltük a Szózatot. Kossuth Lajos szobránál a Kossuth Lajos azt üzente című dal hangzott el, miközben elhelyeztük a koszorúkat.
A múzeumi vacsora ünnepi beszédét Simon Zoltán alpolgármester tartotta, mely előtt a Bartók Béla Kamarakórus és a Kalocsa Kamarakórus elénekelte a Himnuszt. A beszéd után a Bartók Béla Kamarakórus 48-as dalokat énekelt, majd Romsics Imre múzeumigazgató szavalt. (József Attila: Nem, nem soha; Ady Endre: Itt valahol, ott valahol; Tompa Mihály: A gólyához, Reményik Sándor: Eredj ha tudsz!; Vass Albert: A hontalanság hitvallása; Vass Albert: Üzenet haza; Utassy József: Valaki jár a fák hegyén).
A műsor végén a Kalocsa Kamarakórus énekelt.
A vacsora pohárköszöntőjét Valka Károly, a kulai képviselőház alelnöke, a Kulai Népkör elnöke mondta.
A birkapaprikást Varga István alsómégyi juhász főzte.
3. 2011. március 14. – Fogadtuk a Kulai Népkör delegációját. A városházán fogadtuk az érkező vendégeket, majd Romsics Imre egy városi séta keretében megmutatta Kalocsa 48-as emlékeit a városban és a temetőben. Ezek mellett a Főszékesegyházat és a Viski Károly Múzeumot látogattuk meg, végül a 48-as vacsorán vendégeltük meg a kulaiakat.
4. 2011. április 6. – június 28. - a kör tagjaiból szervezett csoport betanulta és a Múzeumok éjszakáján előadta a Lysistrate című színdarabot, melyet Arisztophanész vígjátéka alapján Romsics Imréné írt és rendezett. Ez idő alatt 16 próbát tartottunk.
Szereposztás: Lysistrate – Ivó Mária, Myrrhine – Katus Gabriella, Kalonike – Romsics Imréné, Stratyllis – Viola, Lampito, spártai nő – Romsicsné Tóth Mária, Női kar vezetője – Jakabné Csóti Csilla, Nők kara – Villányi Eszter és a Kalocsa Kamarakórus női tagjai, Athéni nők – Jakab Johanna, Somorai Anna, Vének kara – Jakab Róbert, Balogh Gábor, Somorai László, Tanácsos – Kapitány Erik, Kinesias – Romsics Imre, Fiacskája – Kapitány Bánk, Spártai hírnök – Romsics László, Spártai követek – Vörös Attila, Jakab Demeter
Díszlet: Fekete Róbert, Romsics Imréné, Jelmez: Romsics Imréné
Zene: Kalocsa Kamarakórus
5. 2011. május 8. – Színházlátogatást szerveztünk Budapestre. Az Operaház fantomját néztük meg a Madách Színházban. Előtte az Iparművészeti Múzeumban látogattuk meg a Főúri öltözetek az Esterházy-kincstárból című időszaki kiállítást.
6. 2011. május 21-22. – Múzeumok majálisa, Budapest. A kör programokat szervezett a Viski Károly Múzeum sátrába. Szombaton Romsics Lászlóné népi iparművész, a Népművészet mestere, vasárnap Tóth Lászlóné népi iparművész tartott bemutatót és foglalkozást a kalocsai pingálásból. Negyedszer rendeztünk paprikatörést, melyet ifj. Romsics Imre irányított, az előző évben készített dekoratív kép előtt.
7. 2011. június 18. – A Múzeumok éjszakája című programot ötödször szerveztük meg. A 1900 órától hajnali 200 óráig tartó rendezvény keretében 7 helyszínen 16 programot szerveztünk. Az estét 388 fő látogatta meg.
Kalocsai háromkirályok címmel nyitottunk kiállítást az óvodások rajzaiból a közművelődési teremben, mellette diaporáma vetítésen nézhették meg a szülők az óvodás foglalkozásokon fényképezett felvételeket, valamint Czidor Lászlóné gyermekjáték-készítő foglalkozásán körmönfonást tanulhattak a gyerekek. A kiállítást Katus Györgyné óvodavezető nyitotta meg.
A Tóth Mike teremben a Dallos Mézeskalács árusította termékeit.
Az emeleti kiállításban megismételtük a nagysikerű szobarégészetet, de a csontváz kiásása mellett lehetőség volt összetört cserépedények összeragasztására is. Az első teremben Rétesek a Kalocsai Sárközből címmel nyitottunk kiállítást, melynek tárgya rövidesen elfogyott az érdeklődő közönség nagy örömére. A kiállítást Török Ferenc polgármester nyitotta meg. A kiállítás kurátora Markóné Fazekas Ildikó volt. A zsűri tagjai: Markó László elnök, Török Andrea Horváth Katalin, Tapolcsányiné Varga Krisztina. A kiállított rétesek versenyét Barna Lajosné Szőnyi Erzsébet nyerte a keserűteleki finom rétesével.
Dr. András Lászlóné tárlatvezetést tartott az állandó kiállításban, melynek negyedik termét Virágné Hollósi Ilona foglalta el, aki kártyából jósolt a érdeklődőknek. Ez a program a színdarab után a leglátogatottabb.
Az est egésze alatt totót tölthettek ki a látogatók. A díjakat a kör kiadványaiból állítottuk össze. Nyertesek: I.: Sütő Anita, II.: Sütő Lajos, III: Horváth Krisztián.
Az udvaron második alkalommal lehetett kipróbálni a paprikatörés nehézségeit.
A Kalocsa Kamarakórus a Liszt-év tiszteletére válogatta össze műsorát, majd Nemes Levente Szabó Lőrinc estjét hallgathattuk.
Arisztophanész: Lysistrate című színdarabját több mint kettőszázan nézték meg.
Az est tűzgyújtással záródott. Az érdeklődők sültkolbászt és különböző italokat is vásárolhattak.
8. 2011. szeptember 17. – A Kulturális Örökség Napjaira rendeztük meg a Helytörténeti kutatások Kalocsán című időszaki kiállítást Katona István történetíró halálának 200. évfordulója tiszteletére.
9. 2011. szeptember 18. – Romsics Imre homokmégyi kertjében fogadtuk a Múzeumok éjszakája szereplőit, megköszönve a sok segítséget.
10.2011. október 15. – Részt vettünk a budapesti Szabó József technikum évfordulós rendezvényén, ahol ifjabb Romsics Imre segítségével árusítottuk a Szabó József emlékkönyvet. Az esten megismerkedtünk Szabó József dédunokájával, akit meghívtunk Kalocsára.
11.2011. október 18. – november 21. A Múzeumok Őszi Fesztiválja keretében rendeztük meg A régészet és az élet, valamint A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán című programjainkat.
A gimnázium 10-12. osztályait a közművelődési teremben fogadtuk, ahol Romsics Imre tartott vetített képes előadást a régészeti feltárások menetéről, majd Fekete Róbert vezetésével régészeti leleteket restauráltak.
A gimnázium 9. osztályait régészeti terepbejárásra vittük (Homokmégy-Halom, Szakmár-Kisüllés, Homokmégy-Szentegyházpart). Romsics Imre a táj természeti környezetéről és telepítéstörténetéről beszélt, Kustár Rozália vezetésével pedig gyűjtötték és kiértékelték a régészeti leleteket.
12. 2011. november 10-21. Az általános iskolák 8. osztályainak A születéshez kötődő kalocsai népszokásokat mutattuk be. A közművelődési-teremben felépítettük a szülő nő ágyát, a vendégfogadáshoz berendezett szentsarkot, és egyéb tárgyakat is megmutattunk a hozzájuk fűződő hiedelem és hagyományvilággal együtt. A program végén csörögefánkot sütöttek a gyerekek.
13.2011. november 16. – Hivatalosan is megnyitottuk a Kulturális Örökség napjaira megrendezett, Helytörténeti kutatások Kalocsán című kiállításunkat.
14.2011. november 18. – Fogadtuk Szabó József dédunokáját, Farkas Györgyöt, aki egy DVD-vel ajándékozta meg a múzeumot, melyre a birtokában lévő fényképeket és dokumentumokat digitalizálta.
Romsics Imre megmutatta Szabó József szülőházát és a Viski Károly Múzeumot, majd ebédre hívta a vendégeket. Búcsúzáskor Farkas György ígéretet tett arra, hogy hagyatékában a múzeumra hagyományozza a felbecsülhetetlen értékű családi fotóanyagot (számos fénykép az 1860-as évekből származik).
Előadások
2011. február 16. – Romsics Imre: Szoba- és konyhabútorok Bács-Kiskun megyében
2011. március 3. – Fehér Zoltán: Bátyai kisnemesek
2011. március 23. – Romsics Imre: Szobai Lakástextilek Bács-Kiskun megyében
2011. május 4. – Romsics Imre: Női viseletek Bács-Kiskun megyében
2011. október 5. – Kothencz Kelemen: A földművelés eszközei Bács-Kiskun megyében
2011. november 9. – Mészáros Márta: Szakrális népi emlékek Bács-Kiskun megyében
2011. december 7. – Szakál Aurél: Fejfák Bács-Kiskun megyében
Vezetőségi ülések
2011. január 28. Viski Károly Múzeum
EB ülések
2011. február 22. Viski Károly Múzeum
Iskolai és óvodai foglalkozások
2011. január 14. – Jobbágyok élete
2011. január 14. – Így éltek régen Kalocsán
2011. február 9. – Ásványok, kőzetek mindennapi életünkben
2011. február 9. – Magyarország kőzetei, ásványkincsei
2011. február 16. – „Kossuth Lajos azt üzente…” 1848 emlékei
2011. február 16. – Így éltek régen – cserépedények
2011. április 1. – A kalocsai lakodalom
2011. április 14. – Húsvéti népszokások
2011. április 14. – Húsvéti népszokások
2011. május 18. – Ásványok, kőzetek
2011. május 18. – Iskola régen
2011. május 24. – Kenyérsütés régen
2011. június 10. – Pünkösd régen
2011. szeptember 7. – Így éltek régen
2011. október 4. – Őskor, ókor a régészeti leletek alapján
2011. október 5. – Pásztorkodás
2011. október 18. – A régészet és az élet
2011. október 18. – A régészet és az élet
2011. október 18. – A régészet és az élet
2011. október 19. – A régészet és az élet
2011. október 19. – A régészet és az élet
2011. október 25. – A régészet és az élet
2011. október 25. – A régészet és az élet
2011. október 25. – A régészet és az élet
2011. október 26. – A régészet és az élet
2011. november 10. – A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán
2011. november 11. – A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán
2011. november 11. – A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán
2011. november 14. – A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán
2011. november 14. – A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán
2011. november 15. – A régészet és az élet
2011. november 16. – A régészet és az élet
2011. november 17. – A régészet és az élet
2011. november 17. – Az ásványok és az élet
2011. november 17. – Az ásványok és az élet
2011. november 17. – Az ásványok és az élet
2011. november 17. – Kalocsa helytörténeti és néprajzi értékei
2011. november 17. – Kalocsa helytörténeti és néprajzi értékei
2011. november 17. – Kalocsa helytörténeti és néprajzi értékei
2011. november 18. – Takácsmesterség
2011. november 21. – A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán
2011. november 21. – A születéshez kötődő néphagyomány Kalocsán
2011. december 7. – A történelem írott forrásai
Óvodás foglalkozások
2011. január 12. – Vízkereszt
2011. február 2. – Farsang
2011. április 13.. – Húsvét
2011. május 11. – Szent György-nap
2011. szeptember 28. – Szüret
2011. november 23. – Disznótor
2011. december 14. – Karácsony
E rendezvényeken részt vett a város összes óvodájának összes nagycsoportosa, valamint Homokmégy, Szakmár és 2 alkalommal Fajsz óvodásai is. A programokat legtöbbször 7 csoportban rendeztük meg. A rendezvények programjait Romsics Imre állította össze, Réz Ildikó szervezte. A lebonyolításban közreműködött: Romsics Lászlóné (tag), ifjabb Romsics László(tag), Romsics Imréné (tag), Katus Gabriella (tag), Markóné Fazekas Ildikó (tag), és a múzeum összes dolgozója.
Kalocsa, 2012. február 10.
Romsics Imre
titkár
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre vagyonának felhasználásával kapcsolatos
kimutatás a 2011. évről
2010. évről áthozat 1.756.810.-
2011. évi bevételek:
Természetes személyektől származó tagdíjbevétel 127.000.-
Kamatbevétel 1.551.-
Készletértékesítés 229.350.-
APEH SZJA 1 %-ának visszautalása 49.196.-
Természetes személyektől származó támogatás 3.000.-
Óvodás programhoz támogatás 204.760.-
NCA pályázati támogatás (működés – 2011. év) 150.000.-
Kalocsa Város Önkormányzat- támogatás óvodás pr. 100.000.-
A 2011. évi növekmény 864.857.-
A 2011. évi bevételek nyitóval együtt 2.621.667.-
2011. évi kiadások:
NCA támogatás működésre (2010. év) 260.243.-
NCA támogatás működésre (2011. év) 138.014.-
Bankköltség 38.549.-
Óvodás program költségei 277.756.-
Múzeumok éjszakája program költségei 96.355.-
Egyéb dologi kiadások 194.866.-
2010. évi kiadások összesen 1.005.783.-
2011. évi pénzmaradvány 1.615.884.-
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre vagyona 2011. december 31-én
Pénzeszközök
Bankszámla 1.493.054.-
Pénztár 122.830.-
Összes pénzeszköz 1.615.884.-
Befektetett eszközök
Tárgyi eszközök 138.738.-
Készletek:
Kalocsa anno… 454 db 1.362.000.-
A Kalocsai ásványgyűjtemény (II. kiadás) 836 db 250.800.-
A Tiszai Korona-kerület telepítéstörténete 173 db 519.000.-
A kőbe faragott élet 133 db 33.250.-
Kalocsai kontraktusok 159 db 159.000.-
A Kalocsai Sárköz régészeti emlékei 208 db 31.200.-
Šumo, šumo, visoka ši (Erdő, erdő, de magos vagy) 221 db 221.000.-
Képeslapcsomag (Kalocsa anno…, ásványtári) 2539 db 507.800.-
A Kalocsai érseki egyház története I. 81 db 121.500.-
A kalocsai érseki egyház története II. 277 db 692.500.-
Kiss István: Képeslap 399 db 19.950.-
Kalocsai kiskocsmában CD 1309 db 1.309.000.-
Kalocsai kiskocsmában kazetta 334 db 334.000.-
Népi gyermekjátékok Kalocsa környékén 566 db 566.000.-
Élő népművészet Kalocsán 52 db 78.000.-
A kalocsai pota nyelvjárássziget 137 db 137.000.-
A középkori Kalocsa-Bácsi Érsekség (térkép) 188 db 94.000.-
A középkori Kalocsa-Bácsi Érsekség (térkép-plakát) 141 db 84.600.-
Szabó József emlékkönyv 153 db 229.500.-
Fehér Zoltán: Mondták a régi öregek 85 db 127.500.-
Bárth János: Kétvízközi népismeret 227 db 1.135.000.-
Lantos Andrea: Középkori templom és temető… 228 db 92.200.-
Romsics Imre: Az Öreg-köröszt 91 db 136.500.-
Romsics Imre: Kalocsa és vidéke 1302 db 651.000.-
Kalocsa Kamarakórus: Örömzene CD 458 db 687.000.-
Magóné Tóth Gy.: Zsidók Kalocsán és környékén 46 db 115.000.-
A kalocsai polihisztor. Tóth Mike-emlékkönyv 97 db 145.500.-
Összes készlet 9.839.800.-
Összes vagyon 11.594.422.-
Tisztségviselőknek nyújtott támogatás
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre a 2011. esztendőben a tisztségviselőknek támogatást nem adott.
Költségvetési támogatás felhasználása
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre a 2011. esztendőben a következő költségvetési támogatásokat kapta:
NCA pályázati támogatás (működés) 150.000.-
Kalocsa Város Önkormányzat - óvodás programok 100.000.-
A cél szerinti juttatások kimutatása a 2011. évről
A Kalocsai Múzeumbarátok Köre a 2011. évben kettő cél szerinti juttatással gazdálkodott.
NCA pályázati támogatás (működés) 150.000.-
Kalocsa Város Önkormányzat - óvodás programok 100.000.-
Kalocsa, 2012. február 23.
Markó László Romsics Imre Somorai László
elnök titkár az EB elnöke